Antisystému jednoznačné NIE

Autor: Ivan Mlynár | 4.12.2019 o 8:52 | Karma článku: 1,38 | Prečítané:  466x

Nedávno v jednom článku som si prečítal,  že najpopulárnejšou stranou medzi mladými voličmi od 18 do 29 rokov je Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko. 

Ak by v parlamentných voľbách volili len títo voliči, kotlebovci by zvíťazili so ziskom 18,9 %. V tom momente môj pud sebazáchovy ustúpil do pozadia a rozhodol som sa na tieto prieskumy zareagovať.
Ak chceme hovoriť o antisystéme v politike musíme si odpovedať na tieto otázky. Čo je to antisystém, ktoré strany v našom politickom spektre môžeme označiť za antisystémové, odkiaľ sa vzali a prečo sa im darí. Dá sa zamieňať pojmy antisystémová strana a radikálna strana ?

Pod pojmom antisystémová strana rozumieme stranu snažiacu sa zmeniť nielen vládu ,ale aj politický systém. Takouto stranou je strana ĽSNS, ktorá je ideovým pokračovateľom rozpustenej Slovenskej pospolitosti – Národnej strany. Jej predstavitelia volali po zmene parlamentnej demokracie na stavovský štát založený na národnom a kresťanskom princípe.

Aj keď ĽSNS je v poslednej dobe svojím vystupovaním zdržanlivá ( snaha vytvoriť koaličný potenciál ), vzhľadom na predsedu a úzke vedenie je ideovo nezmenená. Ostatné strany, ako Sme rodina a OĽANO sa nesnažia o zmenu politického systému, teda túto exaktnú podmienku nespĺňajú. Absencia regionálnych štruktúr nie je definíciou antisystémovej strany.

Odkiaľ sa vzala a prečo sa jej darí ? Žijeme v dobe rastúcej neistoty. Faktory môžeme rozdeliť na vonkajšie a vnútorné. Medzi tie vonkajšie patria obchodné ( colné ) vojny medzi USA a EÚ a USA a Čínou, ktoré poškodzujú obe strany, rastúca vojenská priebojnosť a rozpínavosť ruského medveďa, globalizácia ktorá priniesla vznik obrovských nadnárodných monopolov v ktorých je koncentrovaná obrovská informačná moc s ktorými lokálne subjekty nemajú šancu súťažiť, nezvládnuté migračné vlny, ktoré nám prinášajú strach z nepoznaného.

S týmto si štandartná politika nevie poradiť. Vnútorným faktorom je morálny, hodnotový, politický kolaps spoločnosti, privatizácia a následná demontáž demokratických inštitúcií politickými štruktúrami. Do tohto vstupujú konšpiračné teórie burcujúce strach z niečoho nebezpečného. Výsledkom sú frustrovaní a sklamaní občania, časť z nich poznačená neistotou, časť hnevom, ktorí strácajú dôveru v štát a systém. Tento stav je živnou pôdou pre politikov , ktorí sľubujú všetky tieto problémy vyriešiť pevnou rukou a frustrovaný občan je pripravený dať im šancu.

Prečo ju odmietnuť ? Extrém ponúka svojim sympatizantom pocit nadradenosti a dôležitosti, hlása silu kolektívu. Potrebuje mať vonkajšieho nepriateľa, ktorým môže byť migrant, Maďar, Róm, liberál a ktorého si v prípade potreby vyrobí. Občana nenúti byť zodpovedným za svoje rozhodnutia, teda nie je konfrontovaný so slobodou rozhodnúť sa. Následne sa občan slobody dobrovoľne zrieka sám.

Napriek uvedenému táto ponuka nachádza kladný ohlas v značnej časti spoločnosti, hlavne u mladých ľudí. Je treba týchto mladých ľudí zatratiť ? iste nie. Naopak je potrebné im trpezlivo vysvetľovať, že najvyššou hodnotou je sloboda spojená s osobnou zodpovednosťou, že extrém prináša neúplné, čiastočné riešenia, ktoré problémy dlhodobo neriešia, naopak ako nám ukázala história, prináša vznik totalitných režimov, násilie a vojny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poďte k nám, volali šťastní Židia vo falošnej reportáži počas holokaustu

Nacistický podvod o živote odvezených Židov presiahol hranice Slovenska.

Expert na dezinformácie: Pod pláštikom zakázanej pravdy ponúkajú klamstvá

Čelíme dezinformáciám od jednotlivcov aj štátov.


Už ste čítali?