reklama

Antisystému jednoznačné NIE

Nedávno v jednom článku som si prečítal,  že najpopulárnejšou stranou medzi mladými voličmi od 18 do 29 rokov je Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Ak by v parlamentných voľbách volili len títo voliči, kotlebovci by zvíťazili so ziskom 18,9 %. V tom momente môj pud sebazáchovy ustúpil do pozadia a rozhodol som sa na tieto prieskumy zareagovať.
Ak chceme hovoriť o antisystéme v politike musíme si odpovedať na tieto otázky. Čo je to antisystém, ktoré strany v našom politickom spektre môžeme označiť za antisystémové, odkiaľ sa vzali a prečo sa im darí. Dá sa zamieňať pojmy antisystémová strana a radikálna strana ?

Pod pojmom antisystémová strana rozumieme stranu snažiacu sa zmeniť nielen vládu ,ale aj politický systém. Takouto stranou je strana ĽSNS, ktorá je ideovým pokračovateľom rozpustenej Slovenskej pospolitosti – Národnej strany. Jej predstavitelia volali po zmene parlamentnej demokracie na stavovský štát založený na národnom a kresťanskom princípe.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď ĽSNS je v poslednej dobe svojím vystupovaním zdržanlivá ( snaha vytvoriť koaličný potenciál ), vzhľadom na predsedu a úzke vedenie je ideovo nezmenená. Ostatné strany, ako Sme rodina a OĽANO sa nesnažia o zmenu politického systému, teda túto exaktnú podmienku nespĺňajú. Absencia regionálnych štruktúr nie je definíciou antisystémovej strany.

Odkiaľ sa vzala a prečo sa jej darí ? Žijeme v dobe rastúcej neistoty. Faktory môžeme rozdeliť na vonkajšie a vnútorné. Medzi tie vonkajšie patria obchodné ( colné ) vojny medzi USA a EÚ a USA a Čínou, ktoré poškodzujú obe strany, rastúca vojenská priebojnosť a rozpínavosť ruského medveďa, globalizácia ktorá priniesla vznik obrovských nadnárodných monopolov v ktorých je koncentrovaná obrovská informačná moc s ktorými lokálne subjekty nemajú šancu súťažiť, nezvládnuté migračné vlny, ktoré nám prinášajú strach z nepoznaného.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

S týmto si štandartná politika nevie poradiť. Vnútorným faktorom je morálny, hodnotový, politický kolaps spoločnosti, privatizácia a následná demontáž demokratických inštitúcií politickými štruktúrami. Do tohto vstupujú konšpiračné teórie burcujúce strach z niečoho nebezpečného. Výsledkom sú frustrovaní a sklamaní občania, časť z nich poznačená neistotou, časť hnevom, ktorí strácajú dôveru v štát a systém. Tento stav je živnou pôdou pre politikov , ktorí sľubujú všetky tieto problémy vyriešiť pevnou rukou a frustrovaný občan je pripravený dať im šancu.

Prečo ju odmietnuť ? Extrém ponúka svojim sympatizantom pocit nadradenosti a dôležitosti, hlása silu kolektívu. Potrebuje mať vonkajšieho nepriateľa, ktorým môže byť migrant, Maďar, Róm, liberál a ktorého si v prípade potreby vyrobí. Občana nenúti byť zodpovedným za svoje rozhodnutia, teda nie je konfrontovaný so slobodou rozhodnúť sa. Následne sa občan slobody dobrovoľne zrieka sám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napriek uvedenému táto ponuka nachádza kladný ohlas v značnej časti spoločnosti, hlavne u mladých ľudí. Je treba týchto mladých ľudí zatratiť ? iste nie. Naopak je potrebné im trpezlivo vysvetľovať, že najvyššou hodnotou je sloboda spojená s osobnou zodpovednosťou, že extrém prináša neúplné, čiastočné riešenia, ktoré problémy dlhodobo neriešia, naopak ako nám ukázala história, prináša vznik totalitných režimov, násilie a vojny.

Ivan Mlynár

Ivan Mlynár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  233
  •  | 
  • Páči sa:  16 730x

Verím v pravdu a spravodlivosť, verím v potrebu zmeny v spravovaní našej spoločnosti Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu