Sme naozaj nepoučiteľní ?

Autor: Ivan Mlynár | 6.12.2019 o 16:58 | Karma článku: 1,98 | Prečítané:  675x

Od vzniku samostatnej SR, teda od 1. 1. 1993 sme zažili sedem volieb do zákonodarného zboru.  Vo februári nás čakajú ďalšie voľby

 Zrekapitulujme si v rýchlosti ich výsledky aj s víťazmi  týchto volieb.

Rok  1993  HZDS-RSS – 34,96 %,  

rok 1998  HZDS 27 %,

rok 2002 HZDS – 19,50 %,

rok 2006 Smer- SD – 29,14 %,

rok 2010 Smer – SD – 34,79 %,

rok  2012 Smer – SD – 44,41  

 rok 2016 Smer – SD – 28,28 %.

Teda v samostatnej histórii SR parlamentné voľby vyhrávali len Vladimír Mečiar a Róbert Fico. Nespochybniteľným faktom je, že  nie ich politické strany ale Vladimír Mečiar a Róbert Fico. Teda charizmatickí vodcovia, ktorí sa pasovali do role nositeľov vlády ľudu.
Kam viedlo spravovanie spoločnosti takýmito charizmatickými vodcami, ktorí sú tvrdými kritikmi demokracie ako systému a pritom ju neváhajú zneužívať ?

 Po štvorročnom vládnutí Vladimíra Mečiara, v roku 1998 sme sa stali známou čiernou dierou  Európy. Vstup do EÚ a NATO bol len ilúziou, dostávali sme demarše z civilizovaného sveta ,skoro žiadne zahraničné investície, rating krajiny v špekulatívnom pásme, závratný deficit verejných financií a všetky riadiace pozície v štáte obsadené ľuďmi, ktorí nepracovali vo verejnom záujme, ale vo svojom vlastnom  a v záujme svojich mecenášov.
Aký je dôsledok autoritárskeho riadenia a vývoja spoločnosti dnes ?  Vysoký stupeň rozkladu právneho štátu, nie plne funkčná justícia, prokuratúra, polícia, sprivatizovaný a následne ukradnutý štát, demontáž základných demokratických inštitúcií a fenomén Kočner, ktorý nie je príčinou, ale následkom takto spravovanej spoločnosti. Na konci tohto reťazca je  zdecimovaná krajina a  bezmocný  občan, ktorý stratil vieru v spravodlivo spravovanú spoločnosť, v demokraciu, pretože má oprávnený pocit že nedostáva od štátu to čo si zaslúži. Aká je následná reakcia sklamaného občana ? Nedôvera v liberálnu demokraciu, terajší stav spoločnosti  považuje za výsledok jej zlyhania a je pripravený dať svoj hlas antisystému, ktorý sľubuje urobiť poriadok, zbaviť sa buržoázie, Židov, migrantov.
Aké je východisko z tohto marazmu ?  

Uvedomiť si že terajší stav našej spoločnosti nie je zlyhanie demokracie, ale zlyhanie konkrétnych  politických subjektov a politikov , ktorí túto krajinu spravovali. Príčinou tohto stavu je práve nedodržiavanie demokratických noriem a oslabovanie demokratických inštitúcií.  V kríze nie je liberálna demokracia ako ponuka, ale jej aplikácia. Napriek jej nedostatkom ( väčšinový názor nemusí byť vždy ten správny ) ešte nikto neprišiel s lepšou ponukou. Každé štyri roky máme prostredníctvom volieb do zákonodarného zboru rozhodnúť, kto bude našu krajinu spravovať. Našu polarizovanú spoločnosť čaká špinavá predvolebná kampaň, v ktorej nerozhoduje kvalita volebných programov, ale emócie, ktoré sa budú politici snažiť v našich hlavách vzbudiť, čaká nás cielená manipulácia. Je ale na nás ako sa k tomuto postavíme, či si  znovu zvolíme charizmatického vodcu a jeho nie mentálne veľmi  svižného paholka, čo je priamou cestou k diktatúre a budúcnosť nás znovu ako už niekoľkokrát prefacká  alebo ponuku ktorá sa stotožňuje s našou hodnotovou orientáciou -  je to ponuka dobre a spravodlivo spravovanej spoločnosti a lepšieho života nás všetkých na Slovensku. Doba tejto ponuke začína priať, ale až čas ukáže.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poďte k nám, volali šťastní Židia vo falošnej reportáži počas holokaustu

Nacistický podvod o živote odvezených Židov presiahol hranice Slovenska.

Expert na dezinformácie: Pod pláštikom zakázanej pravdy ponúkajú klamstvá

Čelíme dezinformáciám od jednotlivcov aj štátov.


Už ste čítali?